niedziela, 6 listopada 2022

Recenzja filmu - jak ją napisać? Przewodnik 2022

Każdy mógł znaleźć w filmie to, czego potrzebuje: humor, adrenalinę, dramat, miłość, podróż w czasie lub alternatywną rzeczywistość. Napisanie recenzji filmu może być jednym z najciekawszych zadań dla większości uczniów. Jednak cieszenie się dobrym filmem wieczorem i oglądanie go wyłącznie w celu napisania recenzji jest zupełnie inne. Ten artykuł ma na celu nauczenie Cię, jak uniknąć typowych błędów i jak napisać doskonałą recenzję filmu. Dlatego zachęcamy do przeczytania przewodnika z naszej usługi pisania artykułów do uczelni.

Co to jest recenzja filmu

Ogólnie rzecz biorąc, recenzja filmowa to gatunek krytyki artystycznej i dziennikarstwa. Jest to złożony przegląd, zwykle dokonywany przez profesjonalnego krytyka, filmów, które właśnie zostały wydane, aby pomóc w podjęciu decyzji, który film obejrzeć.

Profesjonalne recenzje różnią się od tych sporządzanych przez amatorów; są bardziej uporządkowane, ostrzejsze i bardziej szczegółowe, ale jednocześnie bardziej zwarte w słownictwie. W profesjonalnym przeglądzie filmowym zawsze znajdziesz świadomość reżysera (reżyserów) filmu, ich wcześniejszych prac i zdjęć poprzednich filmowców, a także głębokie zrozumienie różnych gatunków filmowych i technik filmowania z nowoczesnymi trendami.

Chociaż można znaleźć wiele recenzji napisanych przez zwykłych fanów filmów, czasami mogą one być bardziej pouczające i przydatne niż te profesjonalne.

Cel recenzji filmu

Kluczem do napisania znakomitej recenzji filmu jest zrozumienie jej celu. Miej więc na uwadze swoje cele podczas pisania:

 • Omów krótko fabułę filmu. Podziel się informacjami o postaciach, relacjach i wydarzeniach, ale opowiedz tylko część historii. Czytanie recenzji powinno różnić się od oglądania filmu. Możesz jednak wspomnieć o najważniejszych momentach lub punktach zwrotnych, które sprawiają, że film jest wart obejrzenia.
 • Przeanalizuj film ogólnie i pod pewnymi względami, takimi jak aktorstwo, praca reżysera, temat, muzyka i efekty specjalne. Zastanów się, czy główna idea filmu została właściwie zrealizowana. Staraj się być obiektywny i szczegółowy w swoich ocenach.
 • Podziel się swoją opinią. Opisz swoje odczucia podczas i po obejrzeniu filmu oraz określ, co Ci się podobało, a co nie. Podaj swoje ogólne wrażenie z filmu na podstawie przykładów, opisów i porównań, aby umożliwić czytelnikom podejmowanie własnych decyzji.
 • Daj zalecenie. Staraj się nie być kategorycznym, ale poinformuj swoich czytelników, czego mogą się spodziewać po filmie i kto może go zainteresować. Powiedz, czy pasuje do oficjalnego opisu filmu i zadeklarowanego gatunku, dlaczego warto go obejrzeć i jakie są jego słabości.
 • Zabawić czytelnika. Czytanie recenzji filmów jest samo w sobie zabawne. Jako społeczeństwo przyzwyczailiśmy się do korzystania z tej opcji przed wyborem filmu do obejrzenia. Postaraj się zrobić czytelną recenzję i pisz ciekawie.

Aby rozpocząć pracę z artykułem, musisz znać i rozumieć główne cechy dobrej recenzji filmu:

 • Dostarcza informacji bibliograficznych;
 • Podziela jasną, ale zwięzłą charakterystykę omawianego filmu;
 • Zawiera opis fabuły, który jednak nie zdradza żadnych spoilerów;
 • Identyfikuje kluczowe postacie i aktorów;
 • Identyfikuje scenerię, motywy i konflikty, a także inne szczegóły obecne w filmie i ocenia je;
 • Porównuje film do innych podobnych;
 • Identyfikuje kluczowe mocne i słabe strony filmu;
 • Daje ogólną ocenę filmu.
 • Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać, aby zrozumieć, jak rozpocząć recenzję filmu, jest prawidłowe formatowanie takiego zadania. Kluczem do sukcesu w obsłudze recenzji filmów jest przyzwoita organizacja. Jak każdy artykuł naukowy, dobry esej na recenzję filmową powinien mieć określoną strukturę, styl i, co najważniejsze, formatowanie.

Oto najważniejsze wskazówki dotyczące formatowania tekstu:

 • Użyj marginesów 1-calowych ze wszystkich stron;
 • Wybierz czytelną i czytelną czcionkę (preferowane czcionki to Times New Roman, Courier i Bookman);
 • Ustaw rozmiar czcionki na 12 pt.;
 • Wyśrodkuj tytuł pracy wraz z Twoim imieniem i nazwiskiem.
 • Wreszcie, aby odnieść sukces w napisaniu recenzji filmu, wystarczy postępować zgodnie z odpowiednią sekwencją działań, które stopniowo doprowadzą Cię do pożądanego rezultatu. W tej części naszego artykułu udostępnimy szczegółowy przewodnik krok po kroku dotyczący pisania recenzji filmu.


Wybierz film

Jeśli masz wybór, zastanów się dokładnie, jaki film chcesz analizować. Z pewnością większość z nas wybrałaby jednego z naszych ulubionych. Chociaż sprawdzenie tonu filmu, który Ci się podoba, jest opcjonalne, możesz napisać o filmie, który Ci się nie podoba i wyjaśnić, dlaczego. Takie podejście może być inne, odświeżające i przynosić dodatkowe uznanie. https://vider.online/gdzie-obejrzec/avatar-istota-wody/

Oglądaj film

Nawet jeśli widziałeś go setki razy, obejrzyj go ponownie, aby odkryć nowe szczegóły i lepiej zrozumieć postacie i ich motywy. Zalecamy obejrzenie filmu co najmniej dwa, a jeszcze lepiej trzy razy. Oglądając go po raz pierwszy, zwykle koncentrujemy się na głównych bohaterach, ich wątkach fabularnych i emocjach. Za drugim razem zazwyczaj pomaga dostrzec szczegóły drobnych postaci i ich historie, takie jak muzyka, osie czasu, kostiumy, dekoracje i lokalizacje. Wszystkie te rzeczy przyczyniają się do tego, jak postrzegasz film i twoją krytykę.

Rób notatki

Trzymaj przy sobie papier i długopis, aby zapisać rzeczy, które zauważyłeś w filmie lub zanotować swoje pomysły podczas oglądania lub tuż po nim. Zapisuj notatki natychmiast, gdy tylko wpadnie Ci do głowy pomysł.

Zbadaj film

Filmowanie to długi i skomplikowany proces angażujący wiele osób, co zwykle sprawia, że ​​proces kręcenia filmu jest ciekawą historią. Dowiedz się o tym jak najwięcej. Czy to oryginalny scenariusz, opowieść czy remake? Czy fabuła jest oparta na książce? Jaki był dostępny budżet? Jak zmieniła się obsada? Wybierz dwa lub trzy najbardziej imponujące fakty dotyczące produkcji i podziel się nimi w swojej pracy.

Przeanalizuj film

Pomyśl o wszystkim, co widziałeś w filmie i określ swoje wrażenia z filmu. Czy obraz zawiera jakiś kontekst społeczny? Jaki był pierwotny pomysł na film i jak skutecznie realizowali go producenci? Zwróć uwagę na to, jak został sfilmowany i jakie techniki zostały użyte. Na przykład w Psycho, wyprodukowanym i wyreżyserowanym przez Alfreda Hitchcocka, zauważamy niezwykły efekt powiększenia zwany zawrotem głowy. Pomyśl, który aktor zrobił na Tobie największe wrażenie i dlaczego. Porównaj tę rolę z ich poprzednimi pracami. Na koniec porozmawiaj o wybranym filmie z przyjaciółmi lub rodziną, aby uzyskać świeże pomysły na poparcie swojej opinii lub innego punktu widzenia.

Przygotuj zarys recenzji

Plan jest zawsze dobrym pomysłem i może doprowadzić do połowy Twojego sukcesu. Przed napisaniem recenzji filmu nakreśl swoją pracę, aby uporządkować wszystkie myśli i argumenty. Czytaj dalej, aby uzyskać przykład zarysu recenzji filmu.

Wymyśl chwytliwy tytuł

„Moja recenzja Titanica” brzmi nudno. Zamiast tego rozważ intrygujący lub imponujący tytuł, taki jak „Dlaczego rejs nie zawsze jest dobrym pomysłem”. Spraw, aby Twoi czytelnicy chcieli czytać dalej.

Napisz recenzję filmu

Po przeprowadzeniu badań i przygotowaniu pracy nadszedł czas, aby wszystko skomponować i napisać recenzję. Zbierz wszystkie swoje myśli i argumenty razem i trzymaj się zarysu, który napisałeś wcześniej. Następnie zrób ogólny przegląd filmu, aby czytelnicy mogli zrozumieć, jakie problemy mogą z niego wynikać, ale nie psuj wyniku, ponieważ mogą jeszcze go zobaczyć. Napisz główne punkty, które Ci się podobały i te, które Ci się nie podobały. Wzmocnij swoje myśli dowodami i przykładami. Na koniec skomentuj oryginalność filmu i porównaj go z innymi filmami tego samego gatunku, o tej samej tematyce lub filmami wyreżyserowanymi przez tę samą osobę.

Edytuj ostateczną wersję roboczą

Po napisaniu recenzji odpocznij. Krótka przerwa przed ostateczną lekturą i redakcją pomoże ci spojrzeć na to ze świeżym spojrzeniem. Przeczytaj swoją pracę kilka razy. Sprawdź błędy ortograficzne, gramatyczne, kolejność prezentacji, zgodność z konspektem i wymaganiami profesora, format i styl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak działa VOD

 Co to jest przesyłanie strumieniowe wideo na żądanie (VOD) i jak to działa? Wszyscy go używaliśmy, nawet jeśli o tym nie wiedzieliśmy. To w...